IX  EDYCJA  KONKURSU  2024

IX edycja Filmowego Konkursu Historycznego obejmie swoim zasięgiem całą Polskę oraz Świat. W ramach IX edycji konkursu odbędzie się 5 niezależnych konkursów. Konkursy regionalne skierowane są do młodzieży z Polski. Konkurs Międzynarodowy skierowany jest wyłącznie do młodzieży Polonijnej na całym świecie.  Zgłoszenia do konkursu można dokonać poprzez formularz rejestracyjny na stronach konkursów regionalnych oraz światowego.

 

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku Konkursu ----> Facebook

O konkursie

 

 

IX  EDYCJA  KONKURSU  PATRIA  NOSTRA

to  5  niezależnych  konkursów  odbywających  się  jednocześnie
 

1

  REGION  WSCHÓD

Woj.    Mazowieckie,  Podlaskie,  Łódzkie,  Lubelskie
2

  REGION  ZACHÓD

Woj.    Wielkopolskie,  Zachodniopomorskie,  Lubuskie,  Dolnośląskie
3

  REGION  PÓŁNOC

Woj.    Pomorskie,  Kujawsko-Pomorskie,  Warmińsko-Mazurskie
4

  REGION  POŁUDNIE

Woj.    Małopolskie,  Opolskie,  Śląskie,  Świętokrzyskie,  Podkarpackie
5   KONKURS  ŚWIATOWY

Wyłącznie  dla  młodzieży  polonijnej

     

 

Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży szkolnej, kształtowanie postaw patriotycznych i aktywności obywatelskiej. Formuła Konkursu sprzyja rozwojowi umiejętności animacji komputerowej i montażu filmowego, a także pozwala uczniom na zdobycie wiedzy o zagadnieniach pomijanych w obowiązkowych programach szkolnych. Realizacja prac konkursowych pozwala na wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji historycznej oraz utrwalaniu tradycji i dziedzictwa narodowego.

 

Prace wykonane w ramach Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra to krótkie 60-cio sekundowe filmy i animacje prezentujące ważne wydarzenia z historii naszego kraju, wykonane różnymi technikami- poczynając od statycznych, ręcznie rysowanych plansz, poprzez animację poklatkową, film z udziałem aktorów (przeważnie samych uczniów) aż po tzw. Machinimę- animacje generowane z wykorzystaniem silników gier komputerowych. Dotyczą one wydarzeń z jednego z 52 tygodni w roku. Tematy przydzielane są według kolejności zgłoszeń, na podstawie listy ułożonej w porządku chronologicznym.

 

Każdy z konkursów zakończony będzie uroczystą Galą Finałową podczas której laureaci otrzymają nagrody finansowe oraz replikę szabli dla swojej szkoły. Ponieważ, naszą zasadą jest nagradzanie wszystkich osób biorących udział w konkursie,  każdy uczestnik otrzyma torbę wypełnioną nagrodami niezależnie od zajętego miejsca. 

 

Prace konkursowe zostaną emitowane na telebimach reklamowych znajdujących się w miejscach publicznych oraz będą opublikowane na naszej stronie internetowej i mediach społecznościowych.

 

Rada programowa

 NAD  POPRAWNOŚCIĄ  MERYTORYCZNĄ,
  JAKOŚCIĄ  PREZENTOWANYCH  PRAC  KONKURSOWYCH,
    PRAWDĄ  I  RZETELNOŚCIĄ  HISTORYCZNĄ,
    CZUWAĆ  BĘDZIE  RADA  PROGRAMOWA  KONKURSU
 

 

 

Media o konkursie

więcej

Dla uczestników

Zachęcamy do śledzenia harmonogramów na poszczególnych stronach konkursów regionalnych. W związku z wieloma czynnikami zewnętrznymi zarówno terminy jak i  miejsca gal mogą ulec zmianie.

Regulamin konkursu

 

 

Regulamin konkursu dostępny jest    TUTAJ

 

Formularz zgody dostępny jest    TUTAJ

Mapa zgłoszonych szkół

 

KOLOR  CZARNY          --  Konkurs  Światowy
KOLOR  NIEBIESKI       --  Konkurs  Region  Wschód
KOLOR  ZIELONY         --  Konkurs  Region  Południe
KOLOR  BORDOWY     --  Konkurs  Region  Zachód
KOLOR  ŻÓŁTY             --  Konkurs  Region  Północ

                                                                                                                  








Najlepsze prace konkursowe

Poniżej  prezentujemy  kilkadziesiąt  najlepszych  prac  konkursowych  wykonanych  w  latach  2015 - 2022.

 

 
 

 

więcej

Tematy przewodnie

 

Tematy przewodnie są to zagadnienia, które w sposób szczególny wyróżniamy spośród wszystkich proponowanych przez nas tematów prac konkursowych. Dotyczą one ważnych wydarzeń, rocznic a także przemysłu, gospodarki, wynalazków, odnawialnych źródeł energii, zrównoważonego rozwoju czy środowiska.Zachęcamy do zapoznania się z tematami przewodnimi IX edycji konkursu i zrealizowania pracy konkursowej na jednego z wybranych zagadnień. O wyborze tematu przewodniego prosimy poinformować w komunikatorze systemu obsługi konkursu.

Zgodnie z podjętymi przez Izbę uchwałami, 2024 będzie Rokiem: Marka Hłaski, Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Rodziny Ulmów, Zygmunta Miłkowskiego, Marii Zientary-Malewskiej i Polskich Olimpijczyków. W tematach przewodnich IX edycji znajduje się wiele zagadnień dotyczących wyżej wymienionych osób.

Tematy przewodnie dotyczą także ważnych wydarzeń, które zapisują się na kartach historii naszego kraju właśnie teraz np: budowa pierwszej elektrowni jądrowej ale także ważnych rocznic jak 20 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej, 550 lecie Województwa Lubelskiego czy 25 rocznica przystąpienia Polski do NATO.

 

 

DROGA POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ


Od momentu, w którym Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III RP, zadeklarował chęć otwarcia naszego państwa na Europę i świat, do chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej minęło niemal 15 lat. W tym czasie kolejne rządy, niezależnie od reprezentowanych poglądów politycznych, konsekwentnie i ciężko pracowały nad zbliżeniem naszego państwa do członkostwa w UE. To ponadpartyjne porozumienie w kwestii kierunku polityki zagranicznej świadczy o tym, jak ważnym celem było dla Polski uczestnictwo w procesie integracji europejskiej. Czas potrzebny do osiągnięcia tego celu pokazuje, że był to proces niezwykle złożony, wymagający licznych dostosowań i pokonania wielu trudności.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

PATRIA NOSTRA - TEMATY "NA CZASIE"


W cyklu PATRIA NOSTRA – NA CZASIE będziemy proponowali tematy prac konkursowych, które aktualnie są „na czasie” co znaczy, że historia dzieje się na naszych oczach. Będą to zagadnienia istotne dla rozwoju naszego kraju, dotyczące wynalazków, przemysłu, odnawialnych źródeł energii, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju.

 

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

HISTORIA POLSKIEJ KINEMATOGRAFII


Historia filmu nie rozpoczyna się w dniu wynalezienia kinematografu. Faktyczne początki kina sięgają ósmej dekady XIX wieku, kiedy na pierwszej taśmie celuloidowej zarejestrowano obraz. To właśnie ten wynalazek w największym stopniu przyczynił się do rozwoju kinematografii. Początkowo sądzono, że filmy nie mają przed sobą żadnej przyszłości i są jedynie przejawem chwilowej mody. Dość szybko jednak okazało się, że ruchomy obraz ma być jedną z najważniejszych dziedzin sztuki.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

POWSTANIE  WIELKOPOLSKIE


Przybycie do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego stało się początkiem zrywu niepodległościowego Polaków – Powstania Wielkopolskiego. Jednego z nielicznych zwycięskich powstań w naszej historii...

 

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

ROZWÓJ POLSKIEGO PRZEMYSŁU


Początki działalności przemysłowej na ziemiach polskich miały miejsce w Okręgu Staropolskim znajdującym się w dolinie rzeki Kamiennej, w okolicach Kielc. Już w średniowieczu wydobywano tam rudy metali, z których wytapiano żelazo, miedź, ołów, cynk i srebro. Największy rozkwit tego okręgu przypadł na wiek XIX, a dominującą dziedziną produkcji było hutnictwo żelaza.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

POLSCY OLIMPIJCZYCY


Pierwszą polską złotą medalistką olimpijską jest Halina Konopacka (1900-1989). 31 lipca 1928 roku na Igrzyskach IX Olimpiady w Amsterdamie została mistrzynią olimpijską w rzucie dyskiem. Jej zwycięski rzut na odległość 39,62 m oznaczał nie tylko rekord świata i pierwsze w historii olimpijskie złoto dla Polski, ale także – pierwszy w ogóle lekkoatletyczny triumf kobiety w igrzyskach.

CZYTAJ WIĘCEJ...

                                     

     

 

Gale finałowe

GALE  FINAŁOWE  KONKURSU

Konkursy regionalne będą  zakończone  Galą Finałową w Krakowie, Toruniu, we Wrocławiu oraz w Warszawie. Konkurs Światowy zakończy się Galą Finałową w Warszawie. Na uroczystość zostaną zaproszeni autorzy wszystkich prac konkursowych. Gala wręczenia nagród to wielowymiarowe wydarzenie edukacyjne oraz artystyczne.

Podczas uroczystości wyświetlane są najwyżej oceniane filmy historyczne stworzone przez uczestników. Honorujemy i składamy podziękowania na ręce naszych Sponsorów, Partnerów oraz Darczyńców wręczając im statuetki oraz dyplomy.  Walorem artystycznym są niewątpliwie piękne, wzruszające koncerty przygotowane przez profesjonalistów. Dokładamy wszelkich starań aby uatrakcyjnić Galę niezapomnianymi występami.

Emisje prac konkursowych

więcej

Organizator

Konkurs Historyczna Patria Nostra


FUNDACJA KONKURSU HISTORYCZNEGO
PATRIA NOSTRA

ul. Wojska Polskiego 10
05-220  Zielonka
Polska

tel.  (+48)  791  200  580