Edycja VII - Region północny 2022

Konkurs Północny 2022 w ramach VII edycji projektu Patria Nostra adresowany jest do uczniów z województwa Pomorskiego, Kujawsko - Pomorskiego i Warmińsko - Mazurskiego  oraz do młodzieży Polonijnej. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu,  budowa poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu krótkiego filmu lub animacji dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski. Uroczysta gala finałowa konkursu odbędzie się w Gdańsku we wrześniu 2022 r. Każdy z uczestników  otrzyma atrakcyjne nagrody nie zależnie od zajętego miejsca w konkursie.

O konkursie

Konkurs Północny w ramach VII edycji Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra skierowany jest do uczniów z województwa Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Kujawsko-Pomorskiego oraz do młodzieży Polonijnej. Zapraszamy 30 drużyn 4-osobowych z każdego w/w województwa i 10 drużyn 4-osobowych ze świata.

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku Konkursu ----> Facebook

 

 

VII  EDYCJA  KONKURSU  PATRIA  NOSTRA

to 5 niezależnych konkursów odbywających się jednocześnie
 

1

  KONKURS  ŚWIATOWY

adresowany wyłącznie do młodzieży polskiej i polonijnej z całego świata

2

  KONKURS  REGION WSCHÓD  +  ŚWIAT

dla uczniów z  Województwa Mazowieckiego, Podlaskiego, Łódzkiego, Lubelskiego oraz do młodzieży polonijnej

3

  KONKURS  REGION ZACHÓD  +  ŚWIAT

dla uczniów z Województwa Wielkopolskiego, Zachodniopomorskiego, Lubuskiego, Dolnośląskiego oraz do młodzieży polonijnej

4

  KONKURS  REGION PÓŁNOC  +  ŚWIAT

dla uczniów z Województwa Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego oraz do młodzieży polonijnej

5 KONKURS  REGION POŁUDNIE  +  ŚWIAT dla uczniów z Województwa Małopolskiego, Opolskiego, Śląskiego, Świętokrzyskiego, Podkarpackiego oraz do młodzieży polonijnej

 

Rada programowa

NAD  POPRAWNOŚCIĄ  MERYTORYCZNĄ,
 JAKOŚCIĄ  PREZENTOWANYCH  PRAC  KONKURSOWYCH,
PRAWDĄ  I  RZETELNOŚCIĄ  HISTORYCZNĄ,
CZUWAĆ  BĘDZIE  RADA  PROGRAMOWA  KONKURSU

 

 

 

 

PARTNERZY  KONKURSU  PATRIA  NOSTRA

 

 

 

TOWARZYSTWO  RYCERSKIE  BRACTW  KURKOWYCH
 

 

Towarzystwo Rycerskie Braci Kurkowych jest zaszczytną instytucją orderową - ogólnopolskim gronem Braci Kurkowych z różnych Bractw Kurkowych z terenu całego kraju oraz innych osób, które doceniając rolę i znaczenie tradycji bractw kurkowych w Polsce, zostały wyróżnione osobistym honorem otrzymania inwestytury rycerskiej z rąk Hierarchy Kościelnego w trakcie stosownej liturgii, której pochodzenie sięga dawnych czasów.

 

 

 

MINISTERSTWO  KULTURY  I  DZIEDZICTWA  NARODOWEGO
 

 

Nagrody finansowe dla zwycięzców konkursów Patria Nostra zostały ufundowane z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONKURS  DLA  MŁODZIEŻY  POLONIJNEJ  "BYĆ  POLAKIEM"

 

 

   

TEMATY  PRZEWODNIE  VII  EDYCJI  KONKURSU

 

 

 

HISTORIA I KULTURA POLSKIEJ WSI

..Była także przedmiotem zaawansowanych badań naukowców takich, jak Oskar Kolberg i tematem literatury (Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Chłopi Władysława Reymonta). Polskie Stronnictwo Ludowe pod przewodnictwem Wincentego Witosa przyczyniło się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r...
 

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

 

NIEZŁOMNI  W  MIŁOŚCI  DO  OJCZYZNY

Wykrwawiwszy się podczas II wojny światowej, nie spoczęliśmy – Żołnierze Niezłomni podjęli walkę z okupantem komunistycznym. Ostatni żołnierz wyklęty - Józef Franczak walczył  do 1 października 1963 r., kiedy zginął z rąk PRL-owskiego aparatu bezpieczeństwa.

 

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

 

 

DZIEDZICTWO  IGNACEGO  ŁUKASIEWICZA

Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Ignacego Łukaszewicza - postaci wyjątkowej nie tylko w historii Polski, ale i w historii powszechnej. Konkurs jest doskonałą okazją do przywołania pamięci o tym naukowcu, filantropie, działaczu niepodległościowym oraz jego dziedzictwa, czyli rozwoju światowego przemysłu naftowego...

 

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

 

POWSTANIE  WIELKOPOLSKIE

Przybycie do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego stało się początkiem zrywu niepodległościowego Polaków – Powstania Wielkopolskiego. Jednego z nielicznych zwycięskich powstań w naszej historii...

 

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

 

WIARA, NADZIEJA, MIŁOŚĆ, POLSKOŚĆ

Wiara, nadzieja, miłość – 3 filary chrześcijaństwa, na których opiera się polska kultura. Wkład chrześcijaństwa i katolicyzmu w rozwój i kształtowanie polskiego dziedzictwa narodowego jest niepodważalny...

 

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

 

HISTORIA  POLSKIEGO  MORZA

Morze Bałtyckie jest tym dobrem położenia Polski, o dostęp do którego wielokrotnie były wojny, a także które przyczyniało się do znaczenia gospodarczego kraju w Europie (Gdańsk był jednym z ważniejszych portów handlowych na kontynencie)...

 

CZYTAJ WIĘCEJ...

Podsumowanie

 

DLA  KOGO

 


Konkurs Region Północny adresowany jest do uczniów szkół podstawowych od 12 lat, licealistów i uczniów technikum do 19 lat z województwa: pomorskiego, kujawsko pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz 10 drużyn polonijnych ze świata.

 

UCZESTNICY  KONKURSU


Uczestnicy konkursu to 3-osobowe drużyny uczniowskie pod opieką nauczyciela lub rodzica. Drużyna może być zgłoszona przez szkołę lub inną instytucję. Może być zgłoszona również jako jednostka rodzinna. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dokonanie rejestracji poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie internetowej konkursu oraz przesłanie do organizatora, za pośrednictwem systemu obsługi konkursu, pisemnych zgód na udział w konkursie.

 

REGULAMIN  KONKURSU  można pobrać   TUTAJ.

 

FORMULARZ  ZGODY


Warunkiem udziału w konkursie jest przekazanie organizatorowi formularza zgody rodziców lub opiekunów osoby niepełnoletniej na udział w konkursie. Formularz powinien zostać podpisany przez uczestnika konkursu oraz jego rodzica lub opiekuna. Podpisane formularze zgody należy zeskanować i przesłać przez stronę internetową Konkursu po zalogowaniu.

Druk formularza można pobrać   TUTAJ.

 

ZADANIE KONKURSOWE I TEMATY PRAC


Polega na wykonaniu 45-60 sekundowej animacji komputerowej lub filmu dotyczącego wydarzeń z historii naszego kraju, które miały miejsce w okresie konkretnego tygodnia kalendarza historycznego. Drużyna ma do wyboru 8 tematów, które dostępne są po zalogowaniu się do systemu i uzupełnieniu formularzy zgód przez całą drużynę.  Co najmniej 30 sekund to autorskie nagrania filmowe. Wizytówką filmu jest miniatura filmu lub animacji stworzona przez drużynę.

 

PARAMETRY  TECHNICZNE  PRAC  KONKURSOWYCH:  

 

  • czas animacji oraz filmu: od  45 sekund  do  60  sekund
  • rozdzielczość: 1280 x 720 pikseli (HD)  lub  1920 x 1080 pikseli (FHD)
  • formaty pliku: avi, wmv, mp4

 

GRAFIKA  POCZĄTKOWA  I  KOŃCOWA ORAZ  MINIATURA  FILMU


Praca konkursowa powinna zawierać:

  • grafikę początkową z tytułem pracy oraz datą wydarzenia historycznego
  • grafikę końcową z nazwą szkoły z której pochodzą autorzy pracy  ( mogą być wymienione także nazwiska autorów )
  • miniaturę  filmu, która będzie wizytówką zachęcającą do obejrzenia prac

 

OCENA  PRAC  KONKURSOWYCH


Po opublikowaniu prac konkursowych na stronie internetowej będzie miało miejsce głosowanie na najlepsze prace. W głosowaniu biorą udział wszyscy uczestnicy konkursu. W przypadku zdobycia takiej samej liczby punktów ,przez więcej niż jedną drużynę, o rozstrzygnięciu i kolejności miejsc decyduje Rada Programowa na podstawie obiektywnej oceny filmów konkursowych. Zasady głosowania będą podobne do formuły znanej z konkursów Eurowizji, czyli uczestnicy konkursu nie mogą głosować na siebie, natomiast mogą głosować na ich zdaniem najlepsze prace konkursowe innych uczestników. Głosowanie będzie odbywać online. System głosowania dostępny będzie na stronie internetowej konkursu i zostanie uaktywniony po opublikowaniu wszystkich prac konkursowych.  Ważne : głosy przydzielacie jako DRUŻUNA.

  • Za zajęcie 1 miejsca: 5 punktów
  • Za zajęcie 2 miejsca: 4 punkty
  • Za zajęcie 3 miejsca: 3 punkty
  • Za zajęcie 4 miejsca: 2 punkty
  • Za zajęcie 5 miejsca: 1 punkt

 

NAGRODY


Filmowy Konkurs Historyczny Patria Nostra wyróżnia fakt, że nagrody otrzymują wszyscy uczestnicy konkursu. Organizatorzy przewidują wiele atrakcyjnych nagród i wyróżnień. Nagrody są pozyskiwane od fundatorów w trakcie trwania konkursu, więc ich ilość będzie systematycznie się powiększać. Zachęcamy uczestników konkursu do częstego sprawdzania aktualnego zestawienia nagród. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, na którą zapraszani są wszyscy uczestnicy konkursu oraz goście.

 

EMISJA PRAC KONKURSOWYCH NA TELEBIMACH


Istotnym elementem konkursów Patria Nostra jest emisja prac konkursowych na telebimach reklamowych w miejscach publicznych. Emisje będą realizowane w miarę możliwości wynikających z uzyskanych na ten cel środków.

 

PUBLIKACJA  PRAC  KONKURSOWYCH


Wszystkie prace konkursowe zamieszczone będą na stronie internetowej konkursu.

 

Harmonogram konkursu

KONKURS  REGION PÓŁNOCNY
REJESTRACJA  UCZESTNIKÓW   do  31  lipca  2022 r.
NADSYŁANIE  PRAC   do  31 sierpnia 2022 r.
GŁOSOWANIE 16-18  września  2022 r.
GALA  FINAŁOWA  w  GDAŃSKU 28 września  2022 r.
   

 

UWAGA !!!

 W  związku z wieloma czynnikami zewnętrznymi terminy mogą ulec nieznacznym przesunięciom. Aktualizacje umieszczane są na stronie konkursu na bieżąco.

Mapa zgłoszonych szkół

Kliknij na znacznik, aby zobaczyć szczegóły dotyczące danej szkoły.

 

KOLOR  ŻÓŁTY             --  Konkurs  Region  Północ
KOLOR  CZARNY          --  Konkurs  Światowy
KOLOR  NIEBIESKI       --  Konkurs  Region  Wschód
KOLOR  ZIELONY         --  Konkurs  Region  Południe
KOLOR  BORDOWY     --  Konkurs  Region  Zachód                                                                                                                        

 

 

Prace konkursowe

 

 

 

 

 

Nagrody

NAGRODY FINANSOWE

 

W Filmowym Konkursie Historycznym Patria Nostra nagrody finansowe otrzymają laureaci trzech pierwszych miejsc.

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystości Gali Finałowej w Gdańsku.

 

W VI edycji konkursu pula nagród finansowych wyniosła łącznie  28 800 zł  !

1 miejsce - każdy członek zwycięskiej Drużyny otrzymał 1000 zł !
2 miejsce - każdy członek zwycięskiej Drużyny otrzymał 500 zł !
3 miejsce - każdy członek zwycięskiej Drużyny otrzymał 300 zł !
 
 
Dokładamy wszelkich starań aby wartość nagród finansowych z każdą kolejną edycja była coraz wyższa. Dzięki wieloletnim współpracom z naszymi Sponsorami i Darczyńcami mamy nadzieję, że w VII edycji wartość tychże  nagród przekroczy kolejny próg.
 
 

 
 
 
 

SZABLA DLA SZKOŁY ZWYCIĘSKIEJ DRUŻYNY

 

Laureatom I, II i III miejsca wręczone zostaną także pięknie wykonane repliki szabli polskiej z 1934 roku jako nagroda dla szkół

za reprezentację i opiekę podczas tworzenia pracy konkursowej.